Protosinđel Vladimir (Palibrk), nastojatelj manastira Dajbabe, održao je u subotu 21. marta, u kripti Sabornog hrama Svetog Jovana Vladimira u Baru, predavanje na temu „Carstvo Božije je unutra u nama“.
Odmah na početku o. Vladimir je objasnio da se o Carstvu nebeskom govori iz dvije perspektive. Prvo, Carstvo nebesko kao jedna transcendentna realnost, kao ono što je obećano pravednicima za jedan budući, zagrobni život u vječnoj zajednici sa živim Bogom, Vaskrslim Isusom Hristom. Znači nešto što ne spada u ovaj život, već što nam je obećano i svi težimo tome da budemo s našim precima, sa našim svetima u toj objektivnoj realnosti transcendentnog budućega vječnoga života u Bogu i sa Bogom. Ali, kako i sam naziv predavanja govori, o Carstvu nebeskom se govori i iz drugog ugla, jer Hristos govori da je Carstvo nebesko unutra u nama, ne poričući da je to buduće carstvo koje će doći.
Kao važno je istakao to što je Hristos farisejima govorio da je Carstvo Božije unutra u nama. Podsjetio je da kada su fariseji pitali Gospoda kada će doći Carstvo nebesko, a to je vrijeme kada je jevrejski narod bio pod ropstvom rimske imperije, što navodi fariseje da razumijevaju Carstvo nebesko u nekim zemljanim kategorijama, On odgovorio: Carstvo Božije ne dolazi na vidljiv način. Niti će se reći: Evo ga ovdje, ili: eno ga ondje; jer gle, Carstvo Božije unutra je u vama.
„E sad je ovde jedan kuriozitet. Kako može biti Carstvo Božije u farisejima, jer Hristos govori farisejima Carstvo Božije unutra je u vama, jer Hristos će te fariseje kritikovati upravo zato što u njima nema ništa nalik Carstvu nebeskome, nego upravo ono što mu je suprotno. Znači jedna duhovna opustošenost, jedno srce koje je porobljeno svim mogućim strastima, zato ih Hristos napada – zato što su imali spoljašnju pobožnost, a zapustili su unutarnjeg čovjeka. Ima pojam kod apostola Pavla: unutarnji, skriveni čovjek srca. Znači ovoga unutarnjeg, skrivenog čovjeka srca fariseji su potpuno zanemarili zato što nijesu gledali da ugode Bogu, nijesu tražili slavu Božiju, nego su tražili slavu ljudsku i zato im je bila potrebna samo ta spoljašnja pobožnost – što Hristos stalno lomi, kritikuje.“
U nastavku je protosinđel Vladimir (Palibrk) istakao da je Duh Sveti preduslov bogopoznanja, da možemo da spoznajemo Boga. Duh Sveti je preduslov pravilnog razumijevanja Svetoga pisma, bez Duha Svetoga ne možemo pravilno ni da mislimo, ni da govorimo, ni da ispovijedamo, ni da živimo, ni da se krećemo.
„Sve to možemo zahvaljujući blagodati Svetoga Duha, koju vidjeli smo kako je prvi čovjek izgubio i kako se ona obnavlja u krštenju. Vraća nam se Duh Sveti i onda ostaje onaj cilj, o kome govori apostol Pavle, da dostignemo do punoće rasta Hristovoga, da možemo da ponovimo kao apostol Pavle: Ne živim više ja, nego Hristos živi u meni. E to je sad cilj, kada se u krštenju obnovi u nama lik Božiji, kada idemo da se upodobimo Bogu, da u sebi projavimo Hrista. Kaže apostol Pavle: Dječice moja, koju opet s mukom rađam, dokle se Hristos ne uobliči u vama! Znači to je smisao i apostolskoga poziva, službe, i naše Crkve: da u ljudima podstaknemo to da se Hristos izobrazi u vašim dušama, u vašim srcima – savršeni Sin Božiji da bude u vama. I to je to Carstvo Božije koje dolazi, jedino primjetno da je u vašim dušama. A biće primjetno ako vi budete tvorili djela Hristova: djela ljubavi prema Bogu i prema ljudima, kao što kaže Hristos: Ako budete imali ljubav među sobom, svijet će spoznati da ste moji učenici. Znači to je jedini kriterijum po kome nas može spoznati svijet da smo Njegovi“, kazao je, između ostalog, o. Vladimir (Palibrk), nastojatelj manastira Dajbabe.
Predavanje na temu „Carstvo Božije je unutra u nama“ četvrto je ovogodišnje predavanje iz ciklusa velikoposnih predavanja koje u toku Velikiog i Časnog posta organizuju Crkvena opština Bar i Saborni hram Svetog Jovana Vladimira.
Tekst: Vesna Dević
Foto/video: Dejan Vukić












