Sa vjerom u tu neprolaznu božansku pobjedu, mi se i danas sjećamo kosovskih novomučenika. Sjećamo se Patrijaršije naše u Peći. Sjećamo se Dečana, Zočišta, Gračanice, Svetih Arhangela, Bogorodice Ljeviške, mnogih i mnogih svetinja na Kosovu i Metohiji, gdje naš narod i dalje živi i dalje opstaje. Ali prije svega je najbitnije što opstaje oko Crkve svoje. Jer Crkva je ta, i sveti arhiereji koji su pohranjeni u Pećkoj patrijašiji i Sveti mučenik Stefan Dečanski kralj koji i dalje bdi nad Kosovom i Metohijom i oko kojih se taj narod okuplja. I ta svjetlost i ta radost je ono što nam daje nadu. I ako kao narod uz to opstanemo, uz molitvu, uz Liturgiju, uz preobražaj našeg duhovnoga bića, onda će nam Gospod i podariti i povratiti ono što nam po svim nebeskim i zemaljskim sudovima pripada.
Ako pogledamo kroz istoriju, kada bi kao narod podpadali i unižavali sebe, onda bi nam Gospod i uzimao ono što nam je najmilije, a ako bismo se vraćali sebi i duhovno uzdizali i prosvetljivali, onda nas je Gospod za to i nagrađivao. Zato se pomolimo da nam Gospod podari kreposti, snage da se ovako u ljubavi i radosti okupljamo i da proslavljamo ime Božije i mučenike Kosovske od Kosova boja do današnjega dana“, besjedio je otac Nikola Radović .
Na kraju Svete liturgije odslužen je pomen svim vojskovođama i vojnicima postradalim za vjeru i otadžbinu od Kosova do naših dana.
Nakon večernje službe, na malom platou u porti Hrama Svetog Jovana Vladimira, pred velikim brojem naroda, održana je Vidovdansko veče. Pozdravno slovo izrekao je protojerej Jovan Plamenac, dok je Vidovdansku besjedu kazivao prof. dr Dragiša Bojović sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Nišu. Bogat kulturno umjetnički program izveli su hor „Sveti Jovan Vladimir“, KUD „Sveti Jovan Vladimir“ i djeca vjeronauke koja su, predvođena profesorom Sašom Basarab, dobila i najviše ovacija od prisutne publike.
Tekst/foto/video: Dejan Vukić