Са вјером у ту непролазну божанску побједу, ми се и данас сјећамо косовских новомученика. Сјећамо се Патријаршије наше у Пећи. Сјећамо се Дечана, Зочишта, Грачанице, Светих Архангела, Богородице Љевишке, многих и многих светиња на Косову и Метохији, гдје наш народ и даље живи и даље опстаје. Али прије свега је најбитније што опстаје око Цркве своје. Јер Црква је та, и свети архиереји који су похрањени у Пећкој патријашији и Свети мученик Стефан Дечански краљ који и даље бди над Косовом и Метохијом и око којих се тај народ окупља. И та свјетлост и та радост је оно што нам даје наду. И ако као народ уз то опстанемо, уз молитву, уз Литургију, уз преображај нашег духовнога бића, онда ће нам Господ и подарити и повратити оно што нам по свим небеским и земаљским судовима припада.
Ако погледамо кроз историју, када би као народ подпадали и унижавали себе, онда би нам Господ и узимао оно што нам је најмилије, а ако бисмо се враћали себи и духовно уздизали и просветљивали, онда нас је Господ за то и награђивао. Зато се помолимо да нам Господ подари крепости, снаге да се овако у љубави и радости окупљамо и да прослављамо име Божије и мученике Косовске од Косова боја до данашњега дана“, бесједио је отац Никола Радовић .
На крају Свете литургије одслужен је помен свим војсковођама и војницима пострадалим за вјеру и отаџбину од Косова до наших дана.
Након вечерње службе, на малом платоу у порти Храма Светог Јована Владимира, пред великим бројем народа, одржана је Видовданско вече. Поздравно слово изрекао је протојереј Јован Пламенац, док је Видовданску бесједу казивао проф. др Драгиша Бојовић са Филозофског факултета Универзитета у Нишу. Богат културно умјетнички програм извели су хор „Свети Јован Владимир“, КУД „Свети Јован Владимир“ и дјеца вјеронауке која су, предвођена професором Сашом Басараб, добила и највише овација од присутне публике.
Текст/фото/видео: Дејан Вукић